Kedves Barátaim! Köszönöm a bíztatást. És kérem szépen, gyerekágyi lázat nem nagyon láttam a kórházban. Ez nem jelenti azt, hogy nincs, csak nem jut el hozzánk. A szülőszobán, amennyire lehet, ügyelnek a higiéniára, de a kézfertőtlenítés legjobb módszere a szappan.
Az utóbbi napokban elhanyagoltam a blogot. Itt is kezdenek kialakulni a hétöznapok, sokat vagyok szolgálatban, és nagyobb újdonságról nem tudok beszámolni. A hét elejére megfogyatkozott a külföldi csapat. Most már csak a 4 holland, a német orvostanhallgató és én vagyok. Illetve ma érkezett egy nővér Németországból. Itt jönnek-mennek az emberek. Illetve nem mindenki. Vannak hosszútávú önkéntesek is. Marie Allan pl. gyógytornász, kanadai, és 10 éve dolgozik itt. A szakterülete a fogyatékos gyerekek életének jobbá tétele. Azt hiszem, ő majd tényleg a mennyországba jut. Aminek nagyon örülök, hogy a szülészet vezetője Dr. Roopa is visszajött a továbbképzésről. Rangidős szülésznek lenni ebben a kórházban számomra kicsit ijesztő volt. De ez az, ami vonzó az úgynevezett rural hospitalban. Az éjszaka is egy olyan farfekvéses szüléshez hívtak, amikor beragadt a baba feje. Több perc próbálkozás, illetve intenzív újraélesztés után, az egyetlen eredmény ma reggelre az lett, hogy a baba meghalt. Ami itt nem olyan tragikus, mint nálunk. Az anya életben van. Nem tudom pontosan, hogy miért nem császármetszéssel szülesztettük meg a hölgyet, de sokszor a családnak ez túl drága. A kórház, mint mondtam, tényleg szinte csak az anyagköltségeket számolja fel, a császármetszés kb. 2000 rúpia, azaz kb. 8000 Ft. De vannak azért pozitív élmények is, ne értsetek félre. Ma reggel is egy aranyos baba született császármetszéssel. Kicsit kicsi, mindössze 1700 g, de nagyon stramm.
Megtanultam még valamit hindiül. A daram hee, vagy valami hasonló, annyit jelent, hogy fáj. A daram nahim hee, pedig hogy nem fáj. Az acha pedig finomat jelent. Illetve a dzsi képző a szavak végén tiszteletet jelent, így minden orvost és engem is doctor dzsinek szólítanak. A nyelv elég nagy korlát, mert a betegeink nem tudnak angolul. És legtöbbször írni sem. A műtéti beleegyezés a hüvelykujjuk lenyomata szokott lenni. Illetve a férfié, aki ezzel elismeri, hogy fizetni fog nekünk a beavatkozásért. Néha a férfi nem hajlandó fizetni. Amit még ehhez tudni kell, hogy itt nem szerelem-házasságok köttetnek. A kórház egyébként protestáns szellemű. Azaz elvégezzük kérésre a sterilizációt, abortuszt viszont csak egészen kivételes esetben végzünk. Palkó pénteken elmegy Tanzániába, így majd az érdeklődők, különösképpen a természet fotózásért érdeklődők, az ő bejegyzéseit is olvashatják. Ha van valami érdekesség, akkor pedig én is jelentkezem. Mi ügyelünk a változatosságra.
Reggelente a gyerekágyas osztály ki szokott ülni az udvarra, hogy rendbehozzák a csemetéket.